Pavoučí žíly

Pavoučí žíly (lékařský termín: teleangiektázie): Drobné viditelné žilky pod kůží

Nitkovité žilky, nazývané také pavoučí žíly nebo metličky, jsou jemné, viditelné, drobné žilky v horní vrstvě kůže. Pavoučí žíly jsou rozšířené povrchové žilky na nohou nacházející se v horní vrstvě kůže. Jednotlivé nitkovité žilky jsou často dlouhé jen několik centimetrů, ale mohou pokrývat i velké plochy horní a dolní části nohy jako pavučina.

Drobné nitkovité žilky mají světle červenou barvu. Jsou neškodné a většinou představují pouze kosmetický/estetický problém. Mohou však být prvním příznakem chronického žilního onemocnění, které může později vyústit mimo jiné v křečové žíly. Poraďte se se svým lékařem.

Příčiny: Co je příčinou vzniku pavoučích žil?

Pavoučí žíly a křečové žíly jsou způsobeny stejnými příčinami:

  • V důsledku funkčního oslabení dvoucípých chlopní v žilách již krev v žilách – tj. krev s nízkým obsahem kyslíku – neproudí přímo k srdci.
  • Krev se hromadí v noze, kde zvyšuje tlak na žilní stěnu (= žilní hypertenze).
  • V postižených žilách dochází k přetížení a jejich stěny se roztahují.

Pavoučí žíly v mladém věku: Varovné znamení pro pozdější věk

Příznaky a projevy: Pavoučí žíly vypadají takto

Pavoučí žíly se mohou objevit na horní části nohy, na koleni, v podkolenní jamce, na dolní části nohy (zejména na lýtku a kotníku) a na chodidle. Nejsou bolestivé. Pokud se objeví také křečové žíly a další příznaky, může to znamenat závažnější žilní poruchu. Příznaky, kterých je třeba si všímat, jsou:

  • Unavené nohy
  • Těžké nohy
  • Oteklé nohy
  • Pocit napětí
  • Brnění nohou
  • Bolest nohou

Pavoučí žíly se často poprvé objeví během těhotenství

Mnoho žen si poprvé všimne nitkovitých žil nebo křečových žil během těhotenství. Žilní stěna je oslabena hormony uvolňovanými během těhotenství. Jak nastávající matka přibývá na váze, její tělo produkuje více krve a tlak v žilách se zvyšuje.

Rizikové faktory pro vznik pavoučích žil

Rizikové faktory pro nitkovité žilky jsou srovnatelné s těmi pro klasické křečové žíly. Odborníci uvádějí, že některé problémy jsou dědičné, ale jiné faktory lze omezit zdravým životním stylem.

Prevence nebo omezení výskytu pavoučích žil

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak předcházet vzniku pavoučích žil, je proaktivní péče o nohy. Řiďte se těmito tipy, abyste snížili riziko vzniku nitkovitých žilek:

  • Cvičení: Ležet a chodit je lepší než sedět a stát. Pravidelně se pohybujte a měňte polohu.
  • Sport a cvičení: Naplánujte si deset minut cvičení nohou do svého každodenního programu, abyste aktivovali svalovou pumpu lýtek.
  • Zdravá strava: Dodržujte zdravou a vyváženou stravu.
  • Optimalizujte svou hmotnost: Snižte nadváhu, protože ta může způsobit další zatížení nohou a krevního oběhu.
  • Oblečení: Noste pohodlné, volné oblečení.
  • Obuv: Aby mohla vaše lýtková svalová pumpa efektivně pracovat, vyberte si pohodlné, ploché boty.
  • Sprcha: Pravidelně si oplachujte nohy studenou vodou. To napomáhá stahování žil a zlepšuje průtok krve k srdci.
 

Léčba a odstranění pavoučích žil

Z dálky vypadají oblasti kůže postižené nitkovými žilkami jako modřiny; síťová struktura drobných žilek je viditelná pouze při bližším pohledu. Pokud vás vzhled nitkových žilek obtěžuje, existuje několik způsobů jejich odstranění:

  • Skleroterapie pavoučích žil: Léčba nejmenších povrchových žilek skleroterapií (v současnosti je metodou první volby mikroskleroterapie).
  • Laserové ošetření žilek: Laserové ošetření je možné u velmi malých, nepříliš výrazných nitkových žilek (perkutánní laserová terapie).

Pacienti s nitkovými žilami mohou trpět dalšími příznaky chronického žilního onemocnění: Pokud máte pocit těžkých a/nebo unavených nohou, pokud vás nohy svědí nebo v nich brní, máte pocit pnutí nebo máte tendenci mít oteklé nohy, mohou vaše příznaky zmírnit zdravotní kompresivní punčochy.

Zdravotní kompresivní punčochy jsou obzvláště účinné v kombinaci s cvičením. Pravidelné nošení zdravotních kompresivních punčoch zmírňuje příznaky a může zabránit vzniku trombózy.

Kteří lékaři léčí pavoučí žíly?

Díky prodyšnému a elastickému materiálu jsou zdravotní kompresivní punčochy pro muže i pro ženy velmi pohodlné a lidé si často ani neuvědomují, že jim oděv poskytuje dodatečnou podporu krevního oběhu. K dispozici je široká škála inovativních a účinných výrobků s různou sílou pleteniny a různými barvami a styly, které splňují individuální potřeby pacienta. Kombinací nošení kompresivních punčoch a moderních technologických terapeutických postupů lze pavoučí žíly úspěšně léčit.

*Rabe E et al. Bonner Venenstudie der Deutschen Gesellschaft für Phlebologie. Phlebologie 2003;32:1–14.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?