Diabetes

Diabetes je chronické onemocnění

Diaberes (cukrovka) je stav, kdy tělo nemůže produkovat inzulín nebo nemůže efektivně využívat inzulin, který produkuje.

Diabetes je chronické onemocnění a nemocní musí vědět, jak svůj stav zvládat. Po stanovení diagnózy musí pacienti věnovat zvláštní péči svým chodidlům a nohám. Komplikace nohou jsou jednou z nejčastějších příčin hospitalizace diabetiků. Dvě komplikace cukrovky vystavují diabetiky zvýšenému riziku poškození nohou, a to:

Periferní neuropatie

Jedná se o stav, při kterém můžete ztratit cit v chodidlech a prstech.

Mnoho diabetiků si není vědomo, že trpí tímto onemocněním, protože v průběhu určitého časového období obvykle dochází ke ztrátě schopnosti cítit bolest a další vjemy. Pokud by k tomu došlo a vy byste se uhodili a poškodili si kůži, mohlo by dojít k poranění. Pokud tuto ránu rychle neošetří zdravotník, může se vyvinout ve vřed.

Periferní cévní onemocnění

Jedná se o stav, kdy je snížen průtok krve v žilách, což obvykle vede ke studeným a bolestivým nohám. Pokud se neléčí, je výrazně snížena schopnost bojovat s infekcemi a hojení jakýchkoliv ran. Kompresní produkty by neměli nosit diabetici bez porady s praktickým lékařem nebo zdravotníkem.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?