Bolesti zad

Ať už je příčinou skřípnutí sedacího nervu, lumbago, vyhřezlá ploténka nebo zvýšené svalové napětí, bolest zad může být skutečně imobilizující.

Co můžete udělat proti bolesti zad?

Bolesti zad představují nejvyšší počet dnů pracovní neschopnosti a jsou nejčastější zdravotní komplikací ve Spojeném království.

Ve většině případů jsou příčinou přetížené svaly a vazy nebo pomocné kloubní prvky.

Dobrá zpráva: Problémy se zády často spontánně zmizí do tří měsíců. Rekonvalescenci však lze urychlit – například pomocí fyzioterapie nebo ortopedických pomůcek. Jsou pohodlné a pomáhají zádům zotavit se. Rekonvalescence se urychlí a vy se můžete vrátit ke každodenním činnostem.

Typy bolesti zad

Páteř je oporou lidského těla. Skládá se z 24 obratlů, které jsou spojeny meziobratlovými ploténkami, které jim umožňují vzájemný pohyb. Křížová kost a nakonec kostrč tvoří konec páteře. 

Bolest se může objevit v kterékoliv nebo ve všech třech částech páteře – krční, hrudní a bederní. Bolesti zad jsou způsobeny onemocněním nebo poškozením meziobratlových plotének (například hernie nebo protruze meziobratlové ploténky) nebo kloubů mezi obratli (například opotřebením, tzv. "artrózou facetových kloubů") nebo jinými stavy.

Bolesti zad se v posledních letech a desetiletích výrazně rozšířily a staly se diagnózou číslo 1. Dr. Holger Eggers, specialista na ortopedii/úrazovou chirurgii v MedCenter v Bayreuthu, hovoří o problematice bolestí zad a vysvětluje nutnost lékařského ošetření, pokud bolesti přetrvávají delší dobu.

Páteř

Přibližně třetina všech případů bolesti zad se týká krční páteře. Přibližně dvě třetiny pacientů mají příznaky v oblasti bederní páteře – ty se označují jako "bolesti v kříži", nebo hovorově "lumbago".

Tato dolní část páteře je více než kde jinde vystavena silnému namáhání, mimo jiné v důsledku vzpřímené chůze nebo zvedání těžkých předmětů s ohnutými zády.

"Akutní" bolest zad obvykle trvá až šest týdnů. Pokud bolest přetrvává po uplynutí této doby do 12 týdnů, nazývá se "subakutní", zatímco bolest zad, která přetrvává déle než 12 týdnů, se nazývá "chronická bolest zad".

Obecně rozlišujeme následující typy bolesti zad:

V závislosti na tom, zda existují jednoznačné příčiny, nebo zda neexistují žádné jasně rozpoznatelné příčiny, rozlišujeme:

  • nespecifické bolesti zad
  • specifické bolesti zad

Dr. Holger Eggers, specialista na ortopedii / úrazovou chirurgii v MedCenter v Bayreuthu, hovoří o specifických, nespecifických a chronických bolestech zad.

Nespecifické a specifické bolesti zad

Většinu případů lze klasifikovat jako nespecifickou bolest zad. Zde nelze určit přesnou příčinu bolesti.

Dr. Holger Eggers, specialista na ortopedii / úrazovou chirurgii v MedCenter v Bayreuthu, vysvětluje, jaký vliv mají na páteř problémy s držením těla a nedostatek pohybu.

Pokud je známa přesná příčina bolesti, hovoříme o specifické bolesti zad.

Příčinou jsou například úrazy, onemocnění meziobratlových plotének, záněty nebo opotřebení kloubů mezi obratli (tzv. "Artróza facetových kloubů").

Příznaky bolesti páteře

Téměř každý někdy pocítil "škubnutí" nebo mírnou bolest v zádech. "Už zase mě bolí záda" je věta, kterou slýcháme často, a záda jsou denně vystavena velkému stresu. Hodiny strávené sezením v kanceláři, shrbené sezení u počítače, zvedání a přenášení těžkých předmětů nebo ohýbání se při práci na zahradě jsou nejčastějšími spouštěči těchto problémů. Malá bolest zad je ve většině případů nedílnou součástí každodenního života.

Pokud příznaky přetrvávají déle, měli byste je brát vážně. Bolí vás určité pohyby? Vyzařuje bolest do horních nebo dolních končetin, pociťujete ztrátu citlivosti končetin? Zatímco například vyhřezlá ploténka může způsobit nesnesitelnou bolest, která vyzařuje do nohy, opotřebení kloubů mezi obratli je pociťováno spíše jako tupá, hluboko zakořeněná bolest zad. Přesné postižení a závažnost bolesti se u jednotlivých pacientů liší a závisí na tom, zda se jedná o akutní zranění, svalové potíže nebo opotřebení páteře. V závislosti na klinickém obraze může být bolestivé i dýchání, například při postižení hrudní páteře, zatímco bolest krční páteře může mít za následek bolesti hlavy a závratě.

Pokud příznaky přetrvávají nebo se vracejí, je vhodné vyhledat lékaře a popsat mu svou bolest. Poradí vám, jaké jsou možnosti léčby bolesti zad: od nošení bandáže nebo ortézy přes užívání léků až po fyzioterapii nebo dokonce operaci. Základním prvkem léčby je pravidelné cvičení. Tím se posilují svaly, stabilizuje se páteř a předchází se bolesti.

Nejčastější příčiny bolesti zad

Páteř je složitý systém, který se skládá z obratlových těl, meziobratlových plotének, svalů a vazů.* Bolest vzniká, když je narušena souhra těchto struktur. Mezi nejčastější důvody patří:

Mezi obratlovými těly jsou uloženy ploténky: fungují jako tlumiče nárazů, odolávají velkému tahovému a tlakovému zatížení a zabraňují vzájemnému tření obratlových těl. Pokud se pružnost plotének sníží, může dojít k roztržení vnějšího vláknitého prstence. Gelové jádro pak vyklouzne z vnitřní strany ploténky a způsobí její sklouznutí.

Pokud výhřez tlačí na nervový kořen, může to způsobit bolest ruky nebo nohy a s tím spojené abnormální pocity, jako je píchání nebo necitlivost. Výhřez může mít za následek i svalovou paralýzu.

Špatné držení těla nebo soustavné přetěžování může rovněž ničit meziobratlovou tkáň. To má za následek vadné držení těla a funkční poruchy bederní páteře – nazývané také "blokády". Může také postihnout klouby mezi obratli. Jedním z důsledků je, že se okolní svalstvo dostane do křeče a pacient zaujme nefyziologickou polohu, aby si ulevil od bolesti. Tato změna postury více zatěžuje ostatní části zad, a bolest se tak může šířit.

S přibývajícím věkem dochází na páteři ke změnám způsobeným opotřebením (tzv. degenerativním změnám), jako je například artróza. Degenerativní znamená, že následky opotřebení jsou nevratné, i když mnohé z nich dobře reagují na léčbu, například pomocí zdravotnických pomůcek.

Opotřebení meziobratlových plotének způsobuje, že se povrchy kloubů mezi obratli o sebe více třou. Toto přetěžování vede k degeneraci kloubů, která se nazývá artróza facetových kloubů, pokud postihuje klouby mezi těly obratlů (facetové klouby).

Bederní páteř je stabilizována svaly. Důležitou roli hrají také svaly na přední a boční straně břicha. Stabilní svaly trupu snižují tlak na meziobratlové ploténky a facetové klouby a chrání bederní páteř před přetížením. Bolesti zad se mohou objevit, pokud jsou tyto svaly slabé nebo se vyvinuly asymetricky. Jednotlivé svaly mohou být přetížené, oslabené nebo zkrácené.

Příčinou je špatné držení těla, nedostatek pohybu, jednostranné přetěžování nebo dokonce stres.

Příčina bolesti zad však může být někde úplně jinde, například v chodidlech. Nohy nás doslova nosí po celý den a nesou váhu celého těla, takže jsou vystaveny obrovské zátěži. Proto může být příčinou bolesti zad i nefyziologická stavba chodidel. Rozdíly v délce nohou mohou také vést k náklonu pánve, a nakonec k bolestem zad. 

Stres vede k bolestem zad

 

Zejména sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu v každodenním životě mohou vést ke svalovému napětí a bolestem zad, i když je páteř sama o sobě zdravá. Kromě toho psychický stres, například stres v zaměstnání nebo v soukromém životě, způsobuje napětí v těle. V důsledku toho nám ztuhnou svaly a začnou nás bolet. Začarovaný kruh stresu, napětí a bolesti.  

V bílé knize se dozvíte více o příčinách bolesti zad a vlivu stresu na stav našich zad. Bolestem zad totiž můžete předcházet dodržováním zdravé vyvážené stravy, pravidelným pohybem a sportováním.

Dokument obsahuje deset jednoduchých rad, které doporučují preventivní opatření a pomáhají proti bolestem zad. Pro tyto informace si jednoduše stáhněte bílou knihu.

Prevence – tipy pro silná záda

Každý z nás může v každodenním životě ulevit svým zádům a předcházet bolestem.

Praktické tipy: Cvičení pro udržení zdravých zad

 

Odhaduje se, že bolest dolní části zad postihne alespoň jednou za život 60-80 % populace.

Dobrá zpráva: Existují posilovací cviky pro silná záda a tipy, které můžete snadno zařadit do své každodenní rutiny.

V našem průvodci najdete mnoho rad, jak žít život způsobem šetrným k zádům – pravidelným pohybem a posilováním zádových svalů. I ty nejjednodušší věci mohou mít pozitivní vliv na vaše záda.

Vyzkoušejte je – vaše záda vám poděkují! 

Nyní si přečtěte tipy! »

Léčba bolesti zad

Bolesti zad lze léčit různými metodami. Ošetřující lékař rozhodne, zda je možná konzervativní léčba (bez operace), nebo zda je v závažných případech operace nezbytná.

 

Pokud vás bolí záda kvůli škodlivé fyzické zátěži v každodenním životě nebo napětí způsobenému dlouhodobým sezením v kanceláři, mohou vám pomoci osvědčené domácí prostředky, jako jsou nahřívané pohankové polštáře nebo lahve s horkou vodou. Pokud však příznaky přetrvávají nebo se stále objevují, je třeba hledat jiné dlouhodobé řešení.

Tato bílá kniha popisuje, které zdravotnické prostředky jsou k dispozici pro trvalé příznaky, jak fungují a jak se od sebe liší.

Během fyzioterapie se pod dohledem provádějí speciální cviky na záda. Dokážou mobilizovat páteř, uvolnit napětí a posílit svaly trupu. Masáž, ultrazvuková terapie nebo elektroléčba mohou podpořit hojení a zmírnit bolest.

Lékař rozhodne, která cvičení jsou pro pacienta nejvhodnější. Fyzioterapeutická cvičení od společnosti medi jsou vhodná pro mnoho pacientů. Pomáhají například zpevnit páteř a zmírnit bolest.

Léky nebo masti, které zmírňují bolest a tlumí zánět, mohou krátkodobě pomoci zmírnit bolest. Tím se zabrání nepříjemnému lokálnímu napětí. Používání léků a mastí je třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Bolesti zad – diagnostická vyšetření, prevence a léčba

Dr. Holger Eggers, specialista na ortopedii a úrazovou chirurgii v MedCenter v Bayreuthu, hovoří o diagnostických vyšetřeních, prevenci, léčbě a zdravotnických pomůckách při bolestech zad.

Bandáže a ortézy na záda

Bandáže a ortézy jsou zdravotnické prostředky vyvinuté speciálně pro léčbu bolesti svalů, šlach, kloubů a zad. Dokonale se přizpůsobí tvaru vašeho těla a mohou ulevit od bolesti a zlepšit vaši pohyblivost. V závislosti na povaze onemocnění se používají různé zdravotnické prostředky.

Bandáže dolní části zad mohou pomoci stabilizovat záda a zmírnit zatížení bederní páteře. Ortézy jsou pevnější a dokáží narovnat a stabilizovat páteř, čímž poskytují intenzivnější oporu a úlevu od zátěže. Tyto zdravotnické prostředky mohou kompenzovat fyzická omezení, a umožnit tak zvýšenou aktivitu a zlepšit kvalitu života.

Pohyb pro zdravá záda - 2 x 8 účinných cviků na záda

bolestí. Bolestem zad lze čelit pravidelným tělesným cvičením školy zad, speciálními cviky na páteř a šetrnými sporty, jako je plavání nebo silová chůze.

Cvičební program je navržen tak, aby kompletní sestavu cviků na posílení a protažení zad bylo možné zvládnout přibližně za 20 minut. Ideální by bylo, kdybyste tento program absolvovali dvakrát až třikrát týdně.

Důležité: Cviky konzultujte se svým lékařem nebo fyzioterapeutem.

Posilovací cviky

Kývání hlavou: Cvičení k posílení krčních svalů

Posilujte krční svaly

 

Výchozí pozice:

  • Posaďte se na židli s koleny pokrčenými přibližně v úhlu 90°.
  • Předkloňte se horní částí těla a záda mějte narovnaná.
  • Lokty si opřete o stehna tak, aby byly ohnuté přibližně o 90°.
  • S nastaveným napětím natáhněte cvičební pás (gumový natahovací pás) kolem zadní části hlavy před ušima.
  • Konce cvičebního pásu držte pevně rukama.

Cvičení:

  • Zvedejte hlavu malými pohyby proti tahu cvičebního pásu.

Tahy v ramenou: cvičení na posílení horní části zad a zadních ramenních svalů

Posílení horní části zad a zadních ramenních svalů

 

Výchozí pozice:

  • Posaďte se na židli s koleny pokrčenými přibližně v úhlu 90°.
  • Navlečte cvičební pás (gumový roztažitelný pás) kolem rukojeti zavřených dveří (nebo alternativně kolem jiného předmětu ve výšce kliky dveří) a pevně uchopte oba konce cvičebního pásu rukama.
  • Pro pevné držení je nejlepší omotat konce cvičebního pásu kolem zápěstí.
  • Napněte cvičební pás na vhodné napětí.
  • Paže a cvičební pás držte ve vodorovné poloze.

Cvičení:

  • Přitáhněte lokty vodorovně dozadu proti tahu cvičebního pásu a pohybujte popruhem a pažemi v jedné linii.

Tah zádových svalů: Cvičení na posílení zádových svalů / velkého zádového svalu

Posílení zádových svalů / velkého zádového svalu

 

Výchozí pozice:

  • Posaďte se na židli s koleny pokrčenými přibližně v úhlu 90°.
  • Navlečte cvičební pás (gumový roztažitelný pás) kolem rukojeti zavřených dveří (nebo alternativně kolem jiného předmětu ve výšce kliky dveří) a pevně uchopte oba konce cvičebního pásu rukama.
  • Pro pevné držení je nejlepší omotat konce cvičebního pásu kolem zápěstí.
  • Napněte cvičební pás na vhodné napětí.
  • Paže držte rovně a směřujte je mírně dolů.

Cvičení:

  • Přitáhněte lokty vodorovně dozadu těsně k tělu proti tahu cvičebního pásu.
  • Ruce přitáhněte k bokům.

Ohýbání trupu: Cvičení na posílení dolní části zad

Posílení svalů dolní části zad

 

Výchozí pozice:

  • Postavte se na pevný povrch s chodidly mírně od sebe a mírně pokrčenými koleny.
  • Pevně uchopte oba konce cvičebního pásu (v každé ruce držte jeden konec).
  • Nyní se postavte oběma nohama na cvičební pás.
  • Nakloňte horní část těla dopředu s rovnými zády.
  • Napněte cvičební pás na vhodné napětí.
  • Paže mějte natažené.

Cvičení:

  • Vytahujte cvičební pás rovně nahoru.
  • Záda držte rovná a napřimujte horní část těla.
  • Nohy nechte ve výchozí poloze, nehýbejte s nimi.

Napřimování nohy: Cvičení na posílení hýžďových svalů

Posilování sedacích svalů

 

Výchozí pozice:

  • Klekněte si na pevnou podložku.
  • Kolena mějte u sebe.
  • Nakloňte se horní částí těla dopředu, záda mějte narovnaná a opírejte se o lokty.
  • Pevně uchopte oba konce cvičebního pásu (v každé ruce držte jeden konec).
  • Natáhněte cvičební pás kolem jednoho chodidla s upraveným napětím.

Cvičení:

  • Natáhněte nohu diagonálně dozadu proti tahu cvičebního pásu, dokud nebude noha, záda a krk v jedné linii.
  • Potom vraťte nohu zpět do výchozí polohy.

Boční tahy: Cvičení na posílení bočních svalů trupu

Posilování bočních svalů trupu

 

Výchozí pozice:

  • Postavte se na pevný povrch s chodidly od sebe a mírně pokrčenými koleny.
  • Oba konce cvičebního pásu držte pevně v pravé ruce.
  • Ukloňte horní část těla do strany s rovnými zády.
  • Nyní se postavte pravou nohou do velké smyčky cvičebního pásu.
  • Napněte cvičební pás na vhodné napětí.
  • Ruce mějte natažené.

Cvičení:

  • Natáhněte cvičební pás kolmo vzhůru.
  • S rovnými zády narovnejte horní část těla a nakloňte se na druhou stranu.

Sedy-lehy: Cvičení na posílení horní části břišních svalů

Posílení horní části břišních svalů

 

Výchozí pozice:

  • Pokrčte kolena do úhlu asi 90° a nohy dejte mírně od sebe.
  • Bederní páteř mírně zatlačte do podložky.
  • Lokty držte podél trupu a ruce položte na hrudník.
  • Položte hlavu na podlahu.

Cvičení:

  • Zvedněte hlavu, ramena a hrudník nahoru.
  • Po celou dobu cvičení udržujte bederní páteř v kontaktu s podložkou.

Zvedání nohou: Cvičení k posílení dolních břišních svalů a ohýbačů kyčle

Posilujte spodní břišní svaly a ohybače kyčlí.

 

Výchozí pozice:

  • Lehněte si na záda na pevný povrch.
  • Pokrčte kolena do úhlu asi 90° a nohy dejte mírně od sebe.
  • Bederní páteř mírně zatlačte do podložky.
  • Ruce položte na zem podél těla.
  • Položte hlavu na podlahu.

Cvičení:

  • Zvedejte nohy nahoru, dokud úhel mezi horní částí těla a stehny nebude přibližně 90°.
  • Úhel v kolenou zůstává nezměněn.
  • Po celou dobu cvičení udržujte bederní páteř v kontaktu s podložkou.

Strečinková cvičení

Cvičení na protažení krčních svalů

Protahování krčních svalů

 

Výchozí pozice:

  • Postavte se na pevný povrch s chodidly mírně od sebe a mírně pokrčenými koleny.
  • Sepněte ruce za hlavou tak, aby lokty směřovaly vpřed.

Cvičení:

  • Rukama tlačte hlavu do příjemného předklonu, abyste cítili jemné napětí krčních svalů.
  • Záda mějte narovnaná.
  • Nohy mějte ve výchozí poloze, nehýbejte jimi.
  • Ucítíte protažení krčních svalů.

Cvičení na protažení bočních svalů krku

Protahování bočních svalů krku

 

Výchozí pozice:

  • Postavte se na pevný povrch s chodidly mírně od sebe a mírně pokrčenými koleny.
  • Přejeďte levou nebo pravou rukou přes temeno hlavy a podržte si hlavu nad opačným uchem.
  • Udržujte paži rovnoběžně s boční osou těla.

Cvičení:

  • Rukou přetáhněte hlavu na stejnou stranu jako paži.
  • Nohy mějte ve výchozí poloze, nehýbejte jimi.
  • Ucítíte protažení krčních svalů.
  • Natažením druhé paže směrem k podlaze lze protažení ještě zvýšit.

Tah ramen: Cvičení na protažení svalů horní části zad a ramen.

Protažení svalů horní části zad a ramen

 

Výchozí pozice:

  • Posaďte se na židli s koleny pokrčenými přibližně v úhlu 90°.
  • Záda a hlavu mějte rovně.
  • Levou rukou uchopte kliku zavřených dveří (nebo alternativně jiný předmět ve výšce kliky, který nepovolí).
  • Pravou rukou uchopte zápěstí natažené ruky.

Cvičení:

  • Přitáhněte horní část zad/lopatku dozadu.
  • Udržujte krk uvolněný.
  • Ucítíte protažení horní části páteře a ramen.
  • Protažení můžete zvýšit tím, že pravou ruku posunete více dopředu.

Protažení trupu: Cvičení na protažení bočních svalů trupu

Protahování bočních svalů trupu

 

Výchozí pozice:

  • Postavte se na pevný povrch s chodidly mírně od sebe a pokrčenými koleny.
  • Záda a hlavu mějte rovně.
  • Levou rukou uchopte kliku zavřených dveří (nebo alternativně jiný předmět ve výšce kliky).
  • Položte si pravou ruku nebo předloktí na pravé stehno.

Cvičení:

  • Předkloňte se horní částí těla.
  • Udržujte paži, krk a záda téměř v jedné linii.
  • Pánev natočte mírně doprava a horní část těla tlačte mírně doleva (jako byste se nakláněli do oblouku).
  • Vnímejte protažení, které se táhne od ramene napříč k pánvi.

Předklon: Cvičení na protažení svalů dolní části zad

Protahování svalů dolní části zad

 

Výchozí pozice:

  • Sedněte si na pevný povrch.
  • Mírně pokrčte nohy a kolena držte mírně od sebe.
  • Záda, krk a hlavu mějte rovně.
  • Ruce si položte na kolena.

Cvičení:

  • Nyní se předkloňte dopředu a záda držte rovně.
  • Neohýbejte krk ani horní část zad.
  • Posuňte natažené ruce směrem ke špičkám prstů na nohou.
  • V křížích pocítíte protažení.

Rotace dolní části těla: Cvičení na protažení dolní a boční části zad a hýžďových svalů

Protahujte dolní a boční část zad a hýžďové svaly.

 

Výchozí pozice:

  • Lehněte si na záda na pevný povrch.
  • Narovnejte pravou nohu, pokrčte levou a položte levou nohu na pravé koleno.
  • Položte nataženou levou ruku na zem a pravou ruku položte na levé stehno.

Cvičení:

  • Nyní přehoďte pokrčenou nohu přes rovnou.
  • Přitom otáčejte trupem od hrudníku doprava.
  • Levá ruka zůstává na podlaze, hrudník se nekroutí, hlava se dívá opačným směrem.
  • Vnímejte protažení dolních/bočních zádových svalů a hýžďových svalů.

Protahování nohou: Cvičení k protažení hýžďových svalů

Protáhněte si sedací svaly

 

Výchozí pozice:

  • Lehněte si na záda na pevný povrch a ruce držte podél těla.
  • Bederní páteř zatlačte do podložky.
  • Pokrčte pravé koleno do úhlu přibližně 90°.
  • Pokrčte levé koleno a položte kotník na pravou nohu pod koleno.

Cvičení:

  • Nyní držte pravou nohu pod kolenem.
  • Propleťte levou ruku mezi oběma nohama a uchopte ji pravou rukou kolem pravé nohy.
  • Nyní přitáhněte pravé lýtko k obličeji.
  • Vnímejte protažení hýžďových svalů.

Naklánění kyčelního kloubu: Cvičení na protažení třísel a ohybačů kyčlí

Protažení třísel a ohybačů kyčlí

 

Výchozí pozice:

  • Postavte se na pevný povrch s chodidly mírně od sebe.
  • Ruce držte rovně před sebou.

Cvičení:

  • Horní část těla a nohy držte rovně a pánev nakloňte nebo zatlačte dopředu.
  • Vnímejte protažení svalů v tříslech.
  • Protažení v oblasti třísel můžete zvýšit tím, že budete mít natažené nohy a pánev (nikoli horní část těla!) budete otáčet mírně doleva nebo doprava.

Fasciální trénink

Cvičení, která můžete provádět sami s BLACKROLL® MINI

Cviky pro myofasciální uvolnění můžete s BLACKROLL® MINI provádět s minimální námahou a velmi efektivně.

Objevte uklidňující účinek masáže menších částí těla a svalových skupin: Uvolňuje se svalové napětí a může se aktivně podporovat proces hojení po úrazech. Masážní váleček je tak malý a praktický, že se vejde do každé tašky.

Fasciální trénink

 

Výchozí pozice:

  • Stůjte vzpřímeně.
  • Vložte BLACKROLL® MINI mezi záda a stěnu těsně nad bok.

Cvičení:

  • Masírujte válečkem záda mezi bederní páteří a rameny pohybem nahoru a dolů.
  • Změnou rovnovážného bodu můžete měnit tlak.

 

Výchozí pozice:

  • Stůjte vzpřímeně.
  • Jednu ruku položte na protilehlé rameno.
  • Vložte BLACKROLL® MINI mezi stěnu a hrudník pod podpaží.

Cvičení:

  • Pomalými pohyby nahoru a dolů masírujte hrudník mezi bokem a ramenem.
  • Střídejte tlak pomocí práce se svým rovnovážným bodem.
  • Jakmile dosáhnete nejnižšího bodu v blízkosti kyčle, pomalu se vraťte do výchozí pozice.
  • Vyměňte strany.

 

Výchozí pozice:

  • Stůjte vzpřímeně.
  • Vložte BLACKROLL® MINI mezi stěnu a horní část paže v blízkosti ramene.

Cvičení:

  • Pohybem nahoru a dolů masírujte horní část paže mezi loktem a ramenním kloubem.
  • Pokuste se změnit tlak pomocí práce se svým rovnovážným bodem.
  • Po dosažení nejnižšího bodu na horní straně ramene se pomalu vraťte do výchozí pozice.

 

Výchozí pozice:

  • Sedněte si vzpřímeně ke stolu.
  • Vložte BLACKROLL® MINI pod předloktí blízko zápěstí.

Cvičení:

  • Pohybem tam a zpět masírujte předloktí mezi loktem a zápěstím.
  • Po dosažení lokte se pomalu vraťte do výchozí polohy.

 

Výchozí pozice:

  • Stůjte vzpřímeně.
  • Vložte BLACKROLL® MINI pod chodidlo.

Cvičení:

  • Masírujte chodidlo na BLACKROLL® MINI od paty po prsty na nohou.
  • Opakujte s oběma nohama.
  • Vyvíjejte tlak na různé části chodidla (pata, klenba, pravá a levá strana) na BLACKROLL® MINI pomocí práce se svým rovnovážným bodem.

 

Výchozí pozice:

  • Zaujměte pozici na všech čtyřech.
  • Oporou jsou špičky a mírně pokrčené ruce.
  • Jemně nadzvedněte kolena.
  • Vložte BLACKROLL® MINI těsně pod koleno a položte na něj pravou holeň.

Cvičení:

  • Válečkujte na BLACKROLL® MINI svou holeň tam a zpět.
  • Pohybujte nohou doleva a doprava.
  • Bolest by měla být snesitelná: Podle tohoto pravidla zvolte tlak.
  • Vyměňte strany.

 

Výchozí pozice:

  • Posaďte se vzpřímeně na podlahu a opřete se o ruce.
  • Vložte BLACKROLL® MINI pod pravé lýtko.
  • Levou nohu si položte vedle pravého kolena.

Cvičení:

  • Pomalu a opatrně masírujte lýtko.
  • Dobře postavená levá noha pomáhá při ovládání cviku, protože podporuje valivý pohyb a pomáhá zvedat hýždě.
  • Pro zajištění plného odvalení lýtka pomalu otáčejte pravou nohou zleva doprava.
  • Vyměňte strany.

Ergonomické pracoviště

 

Bolest zad často začíná v práci. Dlouhodobé sezení nebo chybné držení těla může namáhat svaly a klouby a způsobit bolest. To platí zejména pro pracovní činnosti, které vyžadují časté ohýbání, zvedání nebo přenášení těžkých zatížení.

Poskytněte podporu dolní části zad tam, kde je nejvíce potřebná, pomocí bandáží a ortéz od medi

Portfolio bandáží a ortéz medi nabízí vhodné zdravotnické prostředky pro různé situace. Výrobky pomáhají pacientům, protože se pohodlně nosí, jsou vyrobeny z prodyšných materiálů šetrných k pokožce a jsou k dispozici v široké škále velikostí – každý si tak může najít přesně takovou bandáž nebo ortézu, jakou potřebuje. Díky důmyslným detailům, jako jsou praktická poutka na ruce nebo obzvláště měkké okraje, se se všemi pomůckami snadno manipuluje a nezařezávají se do kůže ani při dlouhodobém nošení.

Bolestí a zraněními trpí zejména napjatá, přetížená nebo dislokovaná dolní část zad. Zde se uplatní bandáže a ortézy z medi: Mohou stabilizovat záda, uvolnit svalové napětí a zmírnit bolest při pohybu. Zdravotnické prostředky dosahují těchto pozitivních účinků díky svému vícerozměrnému způsobu působení. Stabilizují bederní páteř, zmírňují bolest a zvyšují pohyblivost. Tím mohou zabránit dalšímu úbytku svalové hmoty, tzv. svalové atrofii.

Průvodce léčbou zad

 

Bolest zad má často mnoho různých příčin: většina lidí (asi 85 % všech případů) má tzv. nespecifickou bolest dolní části zad, kdy k bolesti zad vede několik různých příčin. Těmi mohou být přetížení, zkrácení nebo dysfunkce vazů, svalů, facetových kloubů a meziobratlových plotének.

Stylový s ortézou – praktický průvodce stylem

 

Nosíte pravidelně ortézu na záda, ale nechcete se vzdát svého stylu?

Nemusíte.

Náš průvodce stylem vám ukáže, jak můžete kombinovat svou ortézu se širokou škálou trendů a vzhledů. Ukážeme vám také praktické tipy, jak můžete zakrýt problematické partie a ukázat svou postavu – i s ortézou na zádech! Nechte se inspirovat!

Přečtěte si stylové tipy! »

* Klein, Dr Christoph (2014): Orthopaedics for patients. Understanding medicine. Remagen: Published Michels-Klein, p. 277. ** The word "myofascial" stems from "myo" for muscles and "fascial" for fasciae. Doctors define fasciae as connective tissue structures that surround our muscles and organs.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?