Přetržení Achillovy šlachy

Achillova šlacha – nejsilnější šlacha v těle

Achillova šlacha přenáší sílu lýtkových svalů na nohu a hraje velmi důležitou roli při přenášení váhy těla nad chodidlem během chůze. Při běhu působí na šlachu síla rovnající se osminásobku hmotnosti vašeho těla. To jasně ukazuje, jak důležitá je stabilní a zdravá Achillova šlacha při odolávání takové zátěži. Poškození Achillovy šlachy se vyskytuje nejčastěji, když je šlacha přetížená nebo oslabená.

Príčiny pretrhnutia Achillovej šľachy

Nejčastější příčinou přetržení Achillovy šlachy jsou sportovní zranění.

Příznaky prasknutí Achillovy šlachy:

  • Pacient má pocit, jako by mu něco „prasklo“, nebo jako by ho něco „silně koplo“ do nohy. To je doprovázeno ztrátou síly a neschopností aktivně natáhnout nohu.
  • Chůze po špičkách již není možná, ale nezpůsobuje silnou bolest.
  • V průběhu šlachy je obvykle možné cítit mezeru nebo změnu v její tloušťce a reflex Achillovy šlachy již nelze vyvolat.

Operovat, nebo ne?

Tzv. tendoplastika se provádí v případě, že šlacha vykazuje silné poškození v době před poškozením v důsledku opotřebení. Potom následuje několikatýdenní imobilizace nohy s chodidlem v poloze s přepnutou špičkou. Asi po čtyřech až šesti týdnech pacient začne s fyzioterapií a postupnou korekcí přepnuté špičky. Pro dočasné zmírnění napětí na Achillově šlaše by se měl nosit nízký zdvih paty (podpatěnka).

Natržení Achillovy šlachy je často léčeno konzervativně, protože poškozená šlacha je schopna regenerace. Ovšem s následkem. Achillova šlacha obvykle zůstává zkrácena a přenos váhy na nohu nelze obnovit na 100 %. To je důvod, proč se lékaři v některých případech rozhodnou šlachu sešít.

Terapie po operaci

Po operaci musí být noha asi čtyři až šest týdnů imobilizována. Potom následuje fyzioterapie, aby se šlacha opět pomalu natáhla do své původní délky. V mnoha případech se k dočasnému uvolnění napětí v Achillově šlaše používá podpatěnka.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?