Karpální tunel a zranění z opakovaného namáhání (RSI)

Lidská ruka a zápěstí jsou nejkomplikovanější a nejpřesnější strukturou lidské kostry. Schopnost vnímat a manipulovat ve velmi jemných stupních z nich činí pozoruhodné části lidského těla.

Sestávají z 27 kostí, které jsou spojeny desítkami vazů a šlach, díky kterým ruka funguje, přičemž zápěstní kosti jsou vmezeřeny mezi dlaň a předloktí.

Bříška silnějších svalů umožňujících úchop a mačkání ruky jsou uložena hlavně v předloktí a jejich síla se přenáší přes šlachy, které vedou malým tunelem složeným z karpálních kostí. Odtud pochází výraz karpální tunel.

Struktury karpálního tunelu se mohou zanítit v důsledku opakujících se úkonů. Tento zánět může způsobit, že i sebemenší pohyb ruky je doprovázen bolestí. Je prokázáno, že dlouhodobé nerušené polohování během noci zmírňuje nebo odstraňuje veškerou bolest bez potřeby chirurgického zákroku.

Léčba RSI

Léčba poranění z opakovaného přetížení (RSI) je obtížná, protože příznaky se vyvíjejí po delší dobu, až jsou bolestivé, a postižení doufají v okamžitou nápravu, ale uzdravení je přirozeně sympatický proces a vyžaduje čas.

Optimální noční imobilizační léčba nedrží celou noc v jedné poloze pouze zápěstí, ale také prsty, protože tak zabrání nedobrovolnému pohybu šlach a vazů v karpálním tunelu během spánku.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?