Střídavá komprese a dekomprese kloubní chrupavky ji zásobuje živinami

Existují různé typy kloubů:

  • sedlové klouby
  • kulové klouby
  • válcové klouby
  • kladkové klouby
  • ploché klouby
  • tuhé klouby

Tato spojení nám zajišťují přirozený a ladný pohyb (v prostoru).

V lidském těle existují různé typy kloubů: klouby v kolenou, loktech a prstech, otočný kloub mezi vřetenní a loketní kostí a sedlové klouby na bázi palců. Pohyb kyčelních a ramenních kloubů zajišťují kulové klouby.

Klouby se obvykle skládají z kloubní hlavice a kloubního pouzdra. Ty jsou odděleny vrstvou chrupavky. Kloubní membrána obklopuje kloub a spolu s vazy, šlachami a svaly tvoří ochranný vnější obal.

Synoviální membrána lemuje pouzdro a zásobuje kloubní prostor synoviální tekutinou, která dodává chrupavce živiny. Například při revmatoidní artritidě se synoviální membrána začne silně rozšiřovat a z cév uniká tekutina. Postupem času začne tato proliferace napadat chrupavky, kosti a vazy.

Kloubní chrupavka pokrývá konce kostí a díky své plasticitě dokáže vyrovnávat nerovnosti kloubních ploch a tlumit nárazy. Neustálé střídání zatížení a odlehčení zajišťuje stálý přísun živin do kloubní chrupavky, aby byla zdravá.

Rozsah pohybu závisí nejen na geometrii kloubu, ale je také řízen okolními strukturami (svaly, vazy, obaly).

Artritida: běžné onemocnění kloubů

noviální membrána lemuje pouzdro a zásobuje kloubní prostor synoviální tekutinou, která dodává chrupavce živiny. Například při revmatoidní artritidě se synoviální membrána začne silně rozšiřovat a z cév uniká tekutina. Postupem času začne tato proliferace napadat chrupavky, kosti a vazy.

Více informací

Byly pro Vás tyto informace užitečné?