Cestovní trombóza

Co je cestovní trombóza?

Cestovní trombóza je trombóza vznikající dlouhodobým sezením. Je známá také jako hluboká žilní trombóza  (DVT). Každý, kdo létá za prací nebo na dovolenou, dobře ví: v letadle je to stísněné. Cestujícím v ekonomické třídě je poskytnuta šířka sedadla asi 43 cm a prostor pro nohy asi 76 cm.

Když sedí cestující v letadle několik hodin téměř nehybně, zpomaluje se u nich krevní oběh. Přispívajícími faktory jsou dále suchý vzduch a nízký tlak vzduchu na palubě. K tomu se přidává ohnutá poloha při sedu a především ohnuté nebo zkřížené nohy. Zauzlené žíly pak musí o poznání usilovněji pracovat, aby pumpovaly krev z nohou zpět k srdci. Krev se může hromadit v nohách a vodnaté složky unikají žilní stěnou do tkání.

Výsledek: Chodidla a nohy otečou. Krev může zhoustnout a při zablokování žíly se může vyvinout trombóza.

Prevence cestovní trombózy

Zde je několik tipů, jak můžete zabránit cestovní trombóze:

  • Vstaňte a projděte se
  • Pijte hodně vody nebo čaje a podobných nápojů
  • Cviky na chodidla: ohýbání, protažení a kroužení kotníků aktivuje krevní oběh

Zdravotní kompresivní oděvy jsou ideálním společníkem na cesty pro lidi ve vysoce rizikových skupinách (např. krátce po operaci) nebo ve středně rizikových skupinách (např. cestující nad 60 let, lidé s nadváhou nebo osoby s dědičnou náchylností k trombóze).

Cestovní podkolenky minimalizují riziko trombózy

Lidé se zdravými žilami mohou minimalizovat riziko trombózy a otoků nohou cestovními podkolenkami. Přesně definovaný kompresní tlak (technologie medi compression) klesá směrem nahoru ke kolenu. Žíly jsou stlačovány k sobě a venózní chlopně se mohou znovu zavřít. Odkysličená krev proudí zpět k srdci rychleji.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?