Žilní onemocnění

Co je to žilní onemocnění?

Arteriální (tepenný) systém transportuje kyslík a krev bohatou na živiny po těle do buněk. Po této výměně vrací žilní systém odkysličenou krev zpět k srdci (žilní návrat).

Žilní onemocnění může nastat, když už žilní systém nefunguje správně. Existuje mnoho stavů, které mohou žilní systém poškodit. Nejběžnější z nich jsou:

 • Hluboká žilní trombóza (DVT) – krevní sraženina, která se tvoří v hlubokých žilách dolní končetiny a může se dostat do jiných částí těla, jako jsou plíce.
 • Povrchová tromboflebitida je zánět žíly následující po krevní sraženině.
 • Křečové žíly jsou povrchové žíly, které se zvětšují. Jsou viditelné přes kůži a často vypadají zkroucené a mají modrou/fialovou barvu.
 • Chronická žilní nedostatečnost nastává, když krev v žilách neprotéká všechna zpět k srdci, ale částečně se v žilách hromadí. K tomuto může dojít, když se poškodí chlopně v žilách, které zajišťují jednosměrný tok krve zpět k srdci.      

Zde se dozvíte vše o příčinách, rizikových faktorech a léčbě žilních onemocnění.

Chronická žilní onemocnění

Akutní žilní onemocnění

Příznaky a projevy - jak diagnostikovat žilní onemocnění?

Žilní onemocnění je běžným problémem, ale jeho závažnost se liší a může se časem zhoršovat, což vede v nejtěžší formě k bércovým vředům. Běžnými časnými příznaky žilních onemocnění mohou být malé viditelné změny na nohou, které jsou zpočátku patrné pouze z kosmetického hlediska, jako jsou např. pavoučí žíly nebo mírný otok kotníku. Tyto příznaky nezpůsobují žádnou bolest ani nepohodlí, ale jsou časným indikátorem toho, že žíly trpí.

U pokročilejšího žilního onemocnění se u vás mohou objevit křečové žíly. Opět platí, že nejde jen o kosmetický problém, a pokud se neléčí, mohou vést k vážnému žilnímu onemocnění. Adekvátní léčba může snížit příznaky a zlepšit průběh onemocnění.

Ne všechny známky žilního onemocnění jsou viditelné. Pokud máte pocit těžkých, unavených, svědících nohou nebo v nich cítíte brnění, může to také naznačovat žilní onemocnění.  

Pokud jste schopni včas rozpoznat projevy a příznaky žilního onemocnění a zahájit vhodnou léčbu, můžete zabránit dalšímu zhoršování stavu žil a zlepšit kvalitu života.

Stádia chronického žilního onemocnění – klasifikace CEAP

Lékaři definují závažnost chronických žilních onemocnění pomocí tzv. klasifikace CEAP.* Klinické nálezy se pohybují od C0 (bez známek) po C6 (nejtěžší forma):

 • C = Clinic (klinické nálezy)
 • E = Ethiology (příčiny/spuštění poruchy)
 • A = Anatomy (anatomická lokalizace)
 • P = Patophysiology (patologická dysfunkce)
Stádium Změny
C 0 Žádné viditelné známky žilního onemocnění
C 1 Telangiektazie (pavoučí žíly)
C 2 Křečové žíly (= varikóza) bez klinické indikace chronické žilní nedostatečnosti (= trvalá žilní slabost)
C 3 Křečové žíly (= varikóza) s edémem (otok)
C 4  Křečové žíly (= varikóza) s trofickými změnami na pokožce, dělí se na:
C 4a Pigmentace (= změny na pokožce) nebo ekzém (= dermatitida, zánětlivá kožní reakce)
C 4b Lipodermatoskleróza (= ztvrdnutí podkožní tukové tkáně) nebo bílá atrofie (atrophie blanche)
C 5 Křečové žíly (= varikóza) se zhojeným „ulcus cruris venosum“ (= bércový vřed)
C 6 Křečové žíly (= varikóza) s floridním „ulcus cruris venosum“ (=bércový vřed)

Prevence žilních onemocnění

Preventivní opatření: Tipy pro každodenní život k ochraně před žilními chorobami:

 • Cvičení: Udělejte ze cvičení svou prioritu podle hesla: „Lepší je chodit a lehnout si než sedět a stát“. Často měňte svou polohu a občas zvedněte nohy nahoru.
 • Zdravá strava: Zkuste jíst zdravou a vyváženou stravu.
 • Optimalizace vaší hmotnosti: Snižte nadváhu.
 • Oblečení: Noste pohodlné, volné oblečení a vysoké podpatky vyměňte za ploché boty, aby vaše lýtková svalová pumpa mohla účinně fungovat.
 • Sprcha: Pravidelně si sprchujte nohy studenou vodou, aby se vám stahovaly žíly, a krev tak mohla lépe proudit.

Základní terapie žilních chorob: Zdravotní kompresivní punčochy

Pravidelné nošení zdravotních kompresivních punčoch je terapií první volby u pacientů s žilními potížemi. Punčochy jsou zvláště účinné v kombinaci s cvičením: Svalová pumpa se aktivuje a žilní chlopně se lépe uzavírají, což umožňuje žilám efektivněji dopravovat krev zpět k srdci. Oblékání kompresivních punčoch již ráno a jejich celodenní nošení vám pomůže předcházet otokům. Pravidelné nošení zdravotních kompresivních punčoch významně zmírňuje příznaky žilních onemocnění, zvyšuje kvalitu života a pomáhá předcházet trombóze. Nošení kompresních punčoch při dlouhých cestách nebo letech může také snížit riziko vzniku krevních sraženin.

Žilní problémy – co mohu dělat? Kteří lékaři léčí žilní onemocnění?

Pokud pociťujete jakékoliv příznaky nebo známky žilního onemocnění, poraďte se se svým praktickým lékařem, který vyšetří vaše nohy a určí závažnost vašeho žilního onemocnění. Možná budete muset být odesláni k cévnímu specialistovi k dalšímu vyšetření, nebo vám předepíše kompresivní punčochy praktický lékař sám a povede vaši léčbu.

*flexikon.doccheck.com/de/CEAP-Klassifikation: Rabe, Eberhard; Gerlach, Horst E. (2005): Praktische Phlebologie. 2. überarb. A. Stuttgart: Georg Thieme Verlag.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?