Zmrzlé rameno

Zmrzlé rameno je postupné, ale bolestivé „zhoršení pohyblivosti“ ramenního kloubu.

Co je zmrzlé rameno?

Zmrzlé rameno může nastat, když se tkáň kolem ramenního kloubu zanítí, zhrubne a ztuhne, což způsobí bolest a ztrátu pohybu v ramenním kloubu.

Může mít souvislost s cukrovkou, revmatickými chorobami, osteoartrózou, zraněními nebo nadměrnou zátěží. Může také nastat bez viditelného důvodu. Většinou se vyskytuje ve věku od 40 do 60 let a je to limitující, ale dočasný stav, což znamená, že obvykle časem sám odezní. To však může trvat velmi dlouho s příznaky přetrvávajícími až 1,5 – 3 roky.

Příznaky a symptomy

Příznaky obvykle začínají bolestí kolem ramene a někdy dolů po paži. A to nejvíce v noci. Všimnete si omezení v pohybu ramene a kvůli bolesti a ztuhnutí můžete mít potíže s každodenními činnostmi.

Rizikové faktory a příčiny

Zmrzlé rameno se obvykle vyskytuje v důsledku (sekundární formy) poranění. Způsobit zmrzlé rameno může zejména dlouhodobá imobilizace ramenního kloubu po operacích nebo nehodách. K zmrzlému rameni mohou vést také revmatické choroby, infekce, záněty nebo osteoartróza.

Příčiny spontánního nástupu zmrzlého ramene (primární forma) jsou nejasné. Mnoho lékařů má podezření, že zde mohou hrát roli metabolické choroby, jako je cukrovka nebo hyperaktivita štítné žlázy.

Prevence

V určitých případech je velmi důležité imobilizovat rameno po úrazu nebo po operaci. Máme k tomu speciální imobilizační ortézy. Vždy se však zeptejte svého lékaře, zda byste mohli začít s jemnou fyzioterapií v raném stádiu.

Včasná mobilizace pomáhá předcházet sekundárnímu zmrzlému rameni. Dalším preventivním opatřením je správné držení těla. Všechny každodenní činnosti provádějte co nejopatrněji. Dále byste neměli očekávat, že váš ramenní kloub bude při práci nebo při sportu snášet jednostranné zatížení. Pokud trpíte artritidou, zajistěte si včas léčbu.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?