Lipedém

Lipedém – dědičná porucha distribuce tukové tkáně

Lipedém není rezervoárem tuku způsobeným obezitou. Je výsledkem zvýšeného počtu tukových buněk s patologickými změnami. Vzhledem k tomu, že se lipedém vyskytuje téměř výlučně u žen, předpokládají odborníci u tohoto onemocnění hormonální příčiny. Těch nemnoho mužů, u kterých se rozvine lipedém, má často poškození jater.

Projevy a příznaky

Jedním ze známek lipedému je provedení Stemmerova testu – pokud můžete vytvořit pomocí prstů kožní řasu u spodní části prstu na noze nebo na ruce, jedná se o negativní Stemmerovo znamení. U lymfedému to možné není (Stemmerovo znamení je pozitivní). Dalšími příznaky lipedému jsou tendence k tvorbě pavoučích žil, modřiny nebo zvýšené otoky lýtka ve druhé polovině dne.

Na rozdíl od lymfedému je lipedém vždy symetrický. Lipedém je bolestivý na tlak a dotek. V pokročilých stádiích působí bolest dokonce i těsné oblečení. Na rozdíl od lymfedému je u lipedému „Stemmerovo znamení“ vždy negativní.

Přehled klinických příznaků lipedému:

 • Negativní Stemmerovo znamení
 • Symetrický otok
 • Bolest na dotek a tlak
 • Vystřelující bolest
 • Často „pavoučí“ žíly na vnější straně stehna
 • Náchylnost k tvorbě modřin
 • Rodinná historie
 • Kůže je měkká a vykazuje typické tvoření důlků („pomerančová“ kůže)
 • V některých případech jsou postiženy i paže
 

Rizikové faktory a příčiny

Lipedémem jsou postiženy téměř výlučně ženy a dívky. Odborníci mají proto podezření na hormonální příčiny. Lipedém zpravidla začíná na konci puberty, během těhotenství nebo během menopauzy. Kromě toho se náchylnost k lipoedému jeví jako genetická.

Prevence

Sport a zdravá strava pomáhají v raných fázích lipedému. Pacienti by měli sportovat přibližně třikrát týdně vždy po dobu nejméně 45 minut (tělo začne spalovat tuky až po 30 minutách). Během sportovních aktivit je nezbytné nosit kompresní oděv. Tím se zabrání otokům, protože zlepšená cirkulace tlačí více vody do tkání.

Pro existující lipedém existují různé léčebné metody.

Tipy pro každodenní život s lipedémem

Lipedém je chronické onemocnění. Kromě lékařské terapie bude vše, co děláte, určovat, jak dobře zvládnete život s otoky.

Při sportu používejte vždy kompresní oblečení. Jinak by se obvod vašich nohou bez komprese ještě zvětšil. Doporučují se zejména následující sporty:

 • Kondiční rychlochůze
 • Chůze
 • Turistika
 • Aerobic
 • Doporučuje se také aqua-jogging a plavání, které můžete provozovat bez komprese, protože tlak vody funguje jako komprese

Dbejte na to, abyste běžně nosili volné a pohodlné oblečení a pohodlnou obuv bez podpatků.

Tukové polštářky v lipoedému nejsou způsobeny nadváhou. Proto jim nelze zabránit dietou. Snížení hmotnosti a zapojení sportovních aktivit (s kompresí) mají nicméně pozitivní účinky. Pokud je to možné, vyvarujte se přibírání na váze.

Lipedém bohužel nereaguje na medikaci nebo masti.

U pacientů s otoky je obzvláště důležitá hygiena. Pokožku vždy očistěte a pečujte o ni pomocí přípravků s neutrálním pH. Na edematózní oblasti nepoužívejte deodoranty.

Jak se léčí lipedém?

Lipedém se vyskytuje téměř výlučně u žen. Zatímco diety nebo sport nepřinášejí úspěch, kompresivní terapie dosahuje dobrých výsledků. Zajišťuje, že se otok dále nevyvíjí. Takže si můžete být jisti, že se svým otokem můžete něco udělat.

Kompresní oděvy redukují lipedém nebo ho alespoň udržují konstantní. Ve stádiu 1 lze často použít bezešvé kruhově pletené kompresivní punčochy v II. nebo III. kompresivní třídě. Odborníci však ve většině případů doporučují terapii pomocí kompresních produktů vyrobených technologií plochého pletení. Punčochy by se měly nosit nejlépe každý den, nejméně alespoň tři dny v týdnu (také při sportovních aktivitách). Váš lékař vám poradí. Pacienti ve stádiu 2 používají kompresní produkty vyrobené technologií plochého pletení (se švy). Ve stádiu 3 se podobně jako u lymfedému aplikuje komplexní fyzikální dekongesční terapie. Ta začíná ve fázi 1 manuální lymfodrenáží následovanou aplikací kompresního bandážování. Poté následuje udržovací fáze údržby a nošení kompresních oděvů. Zde se opět používají produkty vyrobené technologií plochého pletení. Nabízejí optimální stabilitu tlaku, protože materiál je méně elastický.

 

Další forma léčby: liposukce

Další formou léčby je liposukce. Po tomto postupu se mohou v kůži tvořit důlky. Tomu však z velké části zabraňují speciální kompresní oděvy. Než se pro liposukci rozhodnete, měli byste se svého lékaře zeptat, zda je pro vás vhodná.

Shrnutí: Pokud přibíráte na nohou, bocích nebo hýždích, nemyslete jen na dietu. Zeptejte se svého praktického lékaře (nebo flebologa), zdali by se nemohlo jednat o lipedém. Pokud ano, dodržujte jeho doporučení pro léčbu a sportujte – ale vždy prosím s kompresí. Dbejte také na zdravou a vyváženou stravu. Díky tomu budete fit a na nohou – dokonce i při lipedému.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?