Oteklé nohy

Zadržování vody v nohách

Nahromadění tekutiny pod kůží, které obvykle začíná na chodidle nebo kotníku, se nazývá otok. Pokud trpíte těžkýma nohama a oteklými kotníky, může to mít různé příčiny, které by měl vždy diagnostikovat praktický lékař, aby vás mohl nasměrovat na nejvhodnější léčbu.

Voda v nohách: rizikové faktory a příčiny

Nejčastější příčinou hromadění tekutiny v nohách je oslabení žil. Otoky mohou způsobovat i onemocnění jiných orgánů v těle nebo metabolické poruchy.

Příčinou otoků může být žilní onemocnění. Při žilním onemocnění se krev kvůli špatně fungujícím žilním chlopním nemůže snadno vracet zpět do srdce, v žilách se hromadí tlak a z nejmenších cév (kapilár) uniká tekutina do tkáně. Hromadění vody se proto nazývá žilní edém. Otok obvykle začíná v kotnících, protože zde je nejvyšší tlak.

Pokud vám přes den náhle otékají obě nohy, ale v noci, jakmile ulehnete do postele, se jejich otoky zmenšují, může se jednat o příznak srdečního selhání.

U lymfedému – často se otok vyskytuje pouze na jedné končetině – to znamená, že lymfatické uzliny v této oblasti nefungují správně a nejsou schopny filtrovat tekutinu z nohy zpět do zbytku těla.

Lidé s onemocněním ledvin, jater nebo štítné žlázy často trpí otoky nohou. Je to proto, že nerovnováha bílkovin, tekutin a minerálů při metabolické poruše ovlivňuje způsob, jakým se v těle nakládá s tekutinami.

Dalšími možnými příčinami oteklých kotníků mohou být alergie, léky, hormonální poruchy atd., proto je nesmírně důležité poradit se se svým praktickým lékařem, abyste zjistili příčinu a vhodnou léčbu.

Proč způsobují slabé žíly otoky nohou?

Lýtkový sval má důležitou funkci při návratu krve zpět k srdci, proto když dlouho sedíme nebo stojíme, tlak v kotnících se zvyšuje a lýtkový sval může pracovat pouze tehdy, když kotníky hýbeme. V případě dlouhého stání se krev hromadí, zvyšuje se tlak (tzv. žilní hypertenze) a cévy propouštějí tekutinu do tkáně. To má za následek otoky kotníků – patrné zejména ke konci dne.

Otoky nohou během těhotenství

Během těhotenství se mohou objevit otoky nohou. Je to způsobeno zvýšeným množstvím krve v těle a také tím, že váha břicha tlačí na žíly na stehně a způsobuje zpětný tlak.

Co pomáhá při zadržování vody v nohách?

Základní terapie: zdravotní kompresivní punčochy

Nejjednodušší dostupnou léčbou žilních onemocnění je nošení zdravotních kompresivních punčoch. Mnohé studie ukazují, že žilní otoky lze velmi účinně léčit pomocí zdravotních kompresivních punčoch, při jejichž nošení se otoky zmenšují a jejich nepřetržité nošení během dne zabraňuje opětovné tvorbě otoků*.

Komprese je obzvláště účinná v kombinaci s pohybem a cvičením. Při pohybu se aktivuje lýtková svalová pumpa, žilní chlopně se uzavírají účinněji, a tím vytlačují krev zpět k srdci.

Medicínská komprese může také pomoci zmírnit další příznaky spojené s žilními poruchami, jako je tíha, napětí, bolest i otoky, a zlepšit kvalitu života.

Informace o žilní terapii najdete zde.

Kteří lékaři léčí zadržování vody v nohou?

Váš praktický lékař bude chtít znát vaši anamnézu včetně příznaků a případných komorbidit (dalších onemocnění).

Poté může posoudit končetinu, stav kůže a pod ní se nacházející otok, a to prohlídkou a pohmatem, aby zjistil, jak velký otok je přítomen.

Cévní chirurg je schopen zobrazit průtok krve pomocí ultrazvuku nebo skenerů (duplexní skeny atd.) Tato vyšetření pomáhají zjistit, zda jsou příčinou problému povrchové žíly, nebo zda je problém v hlubokém žilním systému.

*Rabe E et al. Indications for medical compression stockings in venous and lymphatic disorders: An evidence-based consensus statement. Phlebology 2018;33(3):163-184.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?