Deformity chodidla

Deformity chodidla jsou běžnější, než si myslíme. Způsobují nejen změny tvaru chodidel, ale mohou také vést k nesprávnému držení těla, což může následně způsobit problémy s kyčlemi, zády nebo koleny.

Jedna čtvrtina kostí v lidském těle je v chodidlech. Naše nohy se skládají z 33 kloubů a více než 100 svalů, šlach a vazů. V průměru učiní každý den asi 5 000 kroků.

Plochá noha

Plochá noha je výsledkem kolapsu kleneb chodidla. Za normálních okolností by měla být pozorovatelná klenba ve spodní části chodidla, která je tvořena šlachami vtahujícími se do chodidel. Kromě vrozených deformací jsou za spadlé klenby zodpovědné především slabé vazy a svaly. I když si zpočátku pacienti nestěžují na žádné problémy, vyšší zátěž může vést k bolestem a diskomfortu v chodidle, jakož i k možným komplikacím v kolenou a zádech.

"C" noha

Mnoho dětí má deformitu šikmého chodidla, a to na jedné nebo na obou nohách. Tvar chodidla je charakterizován zploštěním podélné klenby a ohýbáním chodidla dovnitř při chůzi. Často vypadá jako tvar písmene "C". Ve většině případů se šikmé chodidlo samo upraví.

Vyklenutá noha (Pes excavatus)

Vyklenutá noha je opakem plochého chodidla v tom, že klenba je podstatně vyšší než normální. To vede k přetížení přední části chodidla a paty. Vyklenutá noha může být dědičná nebo se může vyvinout po ochrnutí nebo poškození nervů ve svalech chodidel. Vyklenutá noha nemusí být nutně škodlivá a nemusí vyžadovat ošetření, ale může způsobit bolesti nebo vést k rozvoji dalších poruch.

Pes transversovalgus

Pes transversovalgus je velmi častá deformace chodidla, která je hovorově známá také jako „příčně plochá noha“. Přední část chodidla je zploštělá, což způsobí její rozšíření. Obezita, nadměrné zatížení při sportu a špatně trénované svaly chodidel mohou způsobit roztažení chodidla. Tento stav často způsobuje bolest závislou na zátěži při chůzi a stání a obvykle se zmírní nebo vymizí po odpočinku nebo snížení zátěže.

 

Podélně plochá noha

U podélně plochého chodidla střední část chodidla klesá, takže vnitřní strana chodidla je nižší, než je ta ve správné poloze. Absentují absorpční funkce klenby chodidla tlumící nárazy, které mohou často způsobit přenesené komplikace na kotnících, kolenou, bedrech nebo na páteři.

Calcar calcanei

Calcar calcanei neboli „patní ostruha“ je kostní výrůstek z patní kosti. Často je nebolestivý, ale někdy může způsobit vážnou bolest paty spojenou i s plantární fascitidou. Pokud je patní ostruha bolestivá a není léčena, normální chůze je velmi nepříjemná. Mezi příčiny patří nesprávná obuv, obezita, nadměrné zatížení při sportu nebo dlouhé stání.

Hallux rigidus

Jedná se o poruchu kloubu nacházejícího se základně palce na noze. Může způsobovat bolest a ztuhlost kloubu, který se časem stále obtížněji ohýbá. Jde to artrotický stav způsobený opotřebováním. Porucha může být dědičná nebo způsobena zraněními a nesprávnou zátěží.

Hallux valgus

Vbočený palec je jednou z nejběžnějších deformit přední části chodidla. Ve Velké Británii se odhaduje prevalence až 23–35 %. Hallux valgus je strukturálně změněný stav, při kterém se první metatarzální kost odchyluje směrem dovnitř k vnitřní části chodidla. To rozšiřuje přední část chodidla. Šlacha se tak relativně zkracuje a táhne velký palec směrem k druhému prstu.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?