Ramenní kloub

Rameno je velmi složitý kloub ve tvaru kuličky a jamky, který spojuje ruku s trupem těla. Skládá se ze čtyř hlavních kloubů, které působí spolu. Je to nejpohyblivější a zároveň nejméně stabilní kloub v těle. Je to také nejčastěji vykloubený kloub. Je tomu tak proto, že v porovnání s ostatními klouby je jamka kloubu malá v porovnání s hlavicí pažní kosti, což jej činí nestabilním.

Zmrzlé rameno

Příznaky zmrzlého ramene jsou obvykle ztuhlost ramene a bolest uvnitř kloubu. V závažných případech mohou příznaky trvat až tři roky. Léčba se obvykle provádí pomocí fyzioterapeutických cvičení a někdy i steroidních injekcí. Ke zmrzlému rameni dochází, když se pouzdro pojivové tkáně, které tvoří ramenní kloub, zahustí a stáhne, což omezuje pohyb. Lékaři si nejsou vždy jisti, proč k tomu dochází, ale u lidí, kteří jsou dlouhodobě nepohybliví nebo mají sníženou pohyblivost, je riziko vzniku zmrzlého ramene vyšší.

Vykloubené rameno

Vykloubení ramene nastane, když hlavice pažní kosti vyskočí z ramenního kloubu. Pokud k tomu dojde, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Jakmile je rameno vráceno na místo, je obvykle po dobu osmi až deseti dnů znehybněno pomocí bandáží, dlah, popruhů nebo sádrového obvazu.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?