Ramenní kloub

Ramenní kloub

Rameno je velmi složitý kloub ve tvaru kuličky a jamky, který spojuje ruku s trupem těla. Skládá se ze čtyř hlavních kloubů, které působí spolu. Je to nejpohyblivější a zároveň nejméně stabilní kloub v těle. Je to také nejčastěji vykloubený kloub. Je tomu tak proto, že v porovnání s ostatními klouby je jamka kloubu malá v porovnání s hlavicí pažní kosti, což jej činí nestabilním.

Zmrzlé rameno

Příznaky zmrzlého ramene jsou obvykle ztuhlost ramene a bolest uvnitř kloubu. V závažných případech mohou příznaky trvat až tři roky. Léčba se obvykle provádí pomocí fyzioterapeutických cvičení a někdy i steroidních injekcí. Ke zmrzlému rameni dochází, když se pouzdro pojivové tkáně, které tvoří ramenní kloub, zahustí a stáhne, což omezuje pohyb. Lékaři si nejsou vždy jisti, proč k tomu dochází, ale u lidí, kteří jsou dlouhodobě nepohybliví nebo mají sníženou pohyblivost, je riziko vzniku zmrzlého ramene vyšší.

Vykloubené rameno

Vykloubení ramene nastane, když hlavice pažní kosti vyskočí z ramenního kloubu. Pokud k tomu dojde, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Jakmile je rameno vráceno na místo, je obvykle po dobu osmi až deseti dnů znehybněno pomocí bandáží, dlah, popruhů nebo sádrového obvazu.