Kontakt: +420 800 900 336 (Po - Pá, 07:30 - 15:30)
Osteoartróza kolene
Co je to artróza?
Osteoartritida je nejčastější formou artritidy. Jedná se o pomalu progredující zánětlivé degenerativní onemocnění kolenního kloubu. Vyskytuje se, když se chrupavka, která funguje jako polštář na konci vašich kostí, rozpadne a časem se opotřebuje. Bolest vyzařuje z kloubu a obvykle se projevuje při ohýbání kolene, při chůzi po schodech a po dlouhém sezení nebo ležení. Ranní bolest zatuhlých kloubů je běžnou stížností v počátečních stádiích artrózy kolenního kloubu. Tato bolest obvykle ustoupí poté, co je kloub chvíli aktivní. Porucha nejčastěji postihuje klouby na rukou, kolenou, bocích a páteři. Opotřebovaný kloub se může zanítit. Potom se stane aktivovanou artrózou se zánětlivými fázemi. Cílem léků je udržet zánětlivé fáze co nejkratší dobu.
Druhy artrózy kolena
Tři kosti se spojují a vytvářejí kolenní kloub:
- stehenní kost (femur)
- kolenní čéška (patella)
- holenní kost (tibia)
K opotřebování kloubů dochází tehdy, když se povrchy kostí třou o sebe. Kloub mezi stehenní kostí a holenní kostí se skládá ze dvou kloubních částí: vnitřní (mediální) a vnější (laterální) části.
- O mediální artróze kolene hovoříme tehdy, když je vnitřní část kolenního kloubu postižena opotřebením.
- Laterální kolenní artróza se vyskytuje v oblasti vnějšího kolena.
Příčiny artrózy kolena
Často neexistuje žádná jasná nebo konkrétní příčina artrózy kolenního kloubu. Ve většině případů je to „primární artróza“ – způsobená věkem souvisejícím s opotřebováním chrupavky. Další příčinou může být vrozené nesprávné držení kolene („nohy do X“ nebo „nohy do O“) a nemoci nebo poranění mohou mít také za následek opotřebování kloubů. Tyto choroby se označují jako „sekundární artróza“.
Příznaky a projevy osteoartrózy kolene
Příznaky se často vyvíjejí pomalu a časem se zhoršují. Projevy a příznaky často zahrnují:
- Bolest – postižené klouby mohou bolet během pohybu nebo po něm.
- Tuhost – tuhost kloubu může být nejnápadnější po probuzení nebo po neaktivitě.
- Přecitlivělost – váš kloub může být citlivý, když na něj (nebo v jeho blízkosti) vyvíjíte mírný tlak.
- Ztráta flexibility – je možné, že nebudete schopni pohybovat kloubem v celém jeho rozsahu pohybu.
- Pocit uvěznění – při použití kloubu můžete cítit pocit, jako by vás „něco“ omezovalo a můžete slyšet praskání nebo chrupání.
- Kostní výrůstky – tyto nadbytečné části kosti, které lze nahmatat jako tvrdé hrudky, se mohou vytvořit kolem postiženého kloubu.
- Otok – může být způsoben zánětem měkkých tkání kolem kloubu.
Fáze artrózy: stupně opotřebení kloubů
Existují čtyři stupně závažnosti osteoartrózy kolene, v závislosti na stupni opotřebování.
Chrupavčitá vrstva v koleni se stala velmi měkkou, ale stále je nepoškozená. Stadium je do značné míry bez symptomů a funkce kloubu ještě není narušena.
Mohlo dojít k počátečnímu poškození struktury chrupavčitých buněk a povrch chrupavky se zdá být zdrsněný. Opět, jako u I. stupně, v tomto stadiu obvykle nejsou žádné příznaky nebo funkční poruchy kolenního kloubu.
Povrchy chrupavky jsou poškozeny. Vytváří se první praskliny. Osoba trpí bolestí kloubů, protože vrstva chrupavky se na některých místech opotřebovala.
Celková ztráta chrupavky způsobující, že odkryté povrchy kostí se o sebe odírají. Odborníci to označují jako chondromalacii 4. stupně. Odírání v kolenním kloubu způsobuje ztuhlost a bolestivý zánět, otok a kloubní výpotek.
Rizikové faktory pro artrózu
Poranění kolena, zejména menisků a vazů, mohou způsobit, že přirozené opotřebování začne dříve nebo urychlí proces degenerace. Prasknutí předního zkříženého vazu (ACL) je jedním z nejčastějších poranění kolena. Důsledkem tohoto poranění je často nestabilita kolenního kloubu, která může z dlouhodobého hlediska vést ke zvýšenému opotřebení chrupavky (degenerace chrupavky) – a tím k rozvoji artrózy**. Dokonce i zranění, ke kterým došlo před mnoha lety a která se zdánlivě zahojila, mohou zvýšit riziko osteoartrózy.
Cvičení je nezbytné pro výživu chrupavky. Protože chrupavčité vrstvy nejsou zásobovány krví, metabolické produkty a živiny mohou být absorbovány pouze pohybem.
Někteří lidé mají sklon k rozvoji artrózy.
Přenášení velké tělesné hmotnosti přispívá k osteoartróze několika způsoby. Čím více vážíte, tím větší je vaše riziko. Zvýšená hmotnost způsobuje další namáhání nosných kloubů, jako jsou kyčle a kolena. Dalším faktorem je, že tuková tkáň produkuje proteiny, které mohou způsobit nežádoucí zánět v kloubech a kolem nich.
Ženy mají větší pravděpodobnost vzniku osteoartrózy, i když není jasné, proč.
Pokud vaše práce nebo vaše pohybové aktivity kladou zvýšený nápor na konkrétní kloub, pak se v tomto kloubu může v důsledku opotřebení vyvinout artróza.
Změny v metabolismu chrupavky také zhoršují zásobování chrupavky živinami. Patří sem cukrovka a hemochromatóza (stav, kdy má vaše tělo příliš mnoho železa).
Jak mohu zabránit artróze?
Léta s nadváhou mohou způsobit další napětí v kloubech, a tím výrazně zvýšit vaše šance na rozvoj osteoartrózy v důsledku opotřebení. Máte-li BMI (index tělesné hmotnosti) nad 25, jste zařazeni do kategorie nadváhy. BMI nad 30 je klasifikován jako závažná nadváha nebo obezita. Lidem s osteoartrózou proto kliničtí lékaři často doporučují zhubnout.
Jak zlepšit kvalitu svého života
Pacienti s osteoartrózou si mohou určitě pomoci snížit bolest a zlepšit výsledky léčby tím, že budou aktivnější při řešení tohoto onemocnění. Například jíst zdravou stravu, zhubnout a pravidelně se věnovat fyzické, ale šetrné aktivitě.
Výživa při artróze
Výživa hraje při vývoji artrózy významnou roli. Změny ve výživě nemohou artrózu vyléčit, ale mohou mít příznivé účinky.
Dbejte na svůj jídelníček a hmotnost: Studie o hmotnosti a artróze
Nedávná australská studie zkoumala souvislost mezi nadváhou a rozvojem artrózy kolene. U pacientů se zdravou hmotností se osteoartróza projevila až ve vyšším věku, zatímco u mladých, zdravých pacientů s nadváhou došlo ke snížení chrupavky v mladším věku.*
Sportujte a cvičte s artrózou
Jedna věc, kterou víme s jistotou, je, že sport a cvičení jsou neocenitelné jak pro ty, kteří již mají artrózu, tak pro ty, kteří jí chtějí předcházet! Při bolestech lidé často raději odpočívají a pokoušejí se kolenem hýbat co nejméně. Toto je určitě nesprávná věc. Nedostatek pohybu je jedním z hlavních rizikových faktorů artrózy.
Cílený trénink artritických kloubů posiluje svaly a zlepšuje koordinaci a rovnováhu. Pohyb produkuje více synoviální tekutiny, což vede k menšímu oděru a pružnějším kloubům.
Jaké sporty jsou vhodné pro ty, kdo mají artrózu?
Příklady prospěšných sportů s šetrnými pohyby:
- plavání
- aqua aerobik
- cyklistika
- golf
- chůze
Příklady nevhodných „kontaktních“ sportů:
- fotbal
- lyžovaní
- tenis
- basketbal
Najděte si sport, který vás baví. Vyhněte se přetěžování spojeného se sportem. Pokud si nejste jisti, zda můžete provádět konkrétní sport, požádejte o radu svého lékaře nebo fyzioterapeuta.
Terapeutická opatření – co pomáhá při artróze?
Přestože je artróza nevyléčitelná, mnohé možnosti léčby mohou zmírnit bolest a usnadnit každodenní život.
Konzervativní terapie
- ortopedické pomůcky (např. vložky, bandáže, ortézy)
- fyzioterapie
- fyzikální terapie (např. terapie magnetickým polem, ultrazvuk, elektrická stimulace, rázová vlna)
- pracovní terapie
- naturopatie (např. akupunktura, aqua aerobik)
- léky (léky proti bolesti, protizánětlivé léky)
Šest domácích cvičení
Cvičení, které lze provádět bez bolesti, může působit proti progresi artrózy. Zde uvedené příklady nejsou prospěšné jen pro koleno – podporují celé vaše tělo.
Chirurgická opatření
Artroskopie
Vzácně používanou terapií artrózy kolene je artroskopie, při které se do kolenního kloubu vloží malá kamera (endoskop), aby se získal jasný obraz o vnitřní části kloubu a aby se rozhodlo o vhodných terapeutických opatřeních.
Osteotomie
Při osteotomii se odstraní nebo vloží klín kosti, aby se napravila chybná orientace nebo poškození kloubních částí na jedné straně kolenního kloubu. Korekcí osy nohy se odlehčí postižená chrupavka, čímž se zabrání jejímu zvýšenému opotřebení.
Částečná výměna kloubu
Pokud je artrózou postižena pouze jedna strana kolenního kloubu, existuje možnost chirurgického zákroku. Při částečné chirurgické náhradě kloubu je pouze zničená nebo postižená strana kolenního kloubu nahrazena kovovými nebo plastovými komponenty. Tato operace je známá také jako jednokomorová náhrada kolenního kloubu. Zdravá část kloubu je zachována.
Kompletní náhrada kloubu (totální endoprotéza)
Tato operace se zvažuje pouze tehdy, jsou-li obě strany povrchu kolena výrazně zničeny a pacient má tak velké bolesti, že mu nemůže pomoci jiná terapie. Během operace je zničený povrch kolenního kloubu nahrazen kovovými a plastovými komponenty. Tyto jsou tvarovány tak, aby co nejlépe odpovídaly anatomii kolenního kloubu.
*Arthrose. Gesundheitsberichterstattung des Bundes; Heft 54. Herausgeber: Robert Koch-Institut, Berlin 2013. Publikováno online na: www.rki.de/DE/Content/Gesundheitsmonitoring/Gesundheitsberichterstattung/GBEDownloadsT/arthrose.pdf (Posledný prístup: 27.02.2018). ** Paschos NK. Rekonstrukce předního zkříženého vazu a artróza kolene. Svet J Orthop. 2017; 8 (3): 212–217.