Kontakt: +420 800 900 336 (Po - Pá, 07:30 - 15:30)
Artritida
Co je revmatoidní artritida (RA)?
Revmatoidní artritida není jen kloubní porucha, je to systémové autoimunitní onemocnění.
Jedná se o poruchu imunitního systému, při které imunitní systém těla útočí na klouby pacienta, což vede k zánětu, který má za následek poškození a deformaci kloubů. Nástup RA není vždy spojen se stářím, avšak v počátečních stádiích lze zabránit úplnému zničení kloubů.
Naše každodenní pohyby jsou zázrakem přírody. Díky komplexní interakci kloubů, vazů, šlach a svalů jsme schopni chodit, tančit a skákat. Pokud je jeden z více než 140 kloubů zanícený nebo podrážděný, důmyslný pohybový systém se stane nevyváženým. Takové dráždivé a zánětlivé stavy jednoho nebo více kloubů jsou seskupeny pod společným termínem "artritida". Zánět kloubů může začít náhle nebo může mít chronický průběh. Nejčastější chronickou formou zánětu kloubů je revmatoidní artritida.
Příznaky a symptomy
Klasickým znakem revmatoidní artritidy je symetrický nástup zánětu kloubů, přičemž jsou postiženy klouby prstů na rukou nebo nohou na obou stranách těla současně. Zánět kloubů se projevuje bolestí, otokem, teplem a omezenou pohyblivostí. Takový zánět obvykle začíná v kloubech prstů nebo v kloubech rukou a nohou. Potom se rozšíří do dalších větších kloubů, jako jsou koleno, nebo rameno.
V mnoha případech se shromažďuje v kloubu tekutina a způsobuje otok. Bolest obvykle nastupuje v klidu. Při pohybu v kloubu se bolest zmírní. V počátečních stádiích onemocnění mohou být toto doprovázeno sekundárními příznaky, jako jsou:
- únava
- vyčerpanost
- ztráta chuti k jídlu
- ztráta váhy
- zvýšená teplota
Rizikové faktory a příčiny
Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění. To znamená, že tělo považuje své vlastní tkáně za cizí a bojuje s nimi. Imunitní systém reaguje zánětem.
Je pravděpodobné, že před spuštěním revmatoidní artritidy se musí setkat několik faktorů.
Jak lze léčit zánět kloubů?
Ortézy a bandáže se osvědčily při revmatoidní artritidě jako velmi efektivní. Stabilizují a uvolňují kloub, zmírňují otoky a jemně zmírňují bolest.
Kromě nošení ortéz a bandáží existují i jiné způsoby, jak zastavit nebo omezit destrukci kloubu. V ideálním případě je ve spolupráci specialistů, fyzioterapeutů, ergoterapeutů a psychologů sestaven individuální léčebný plán. Specialisty v této oblasti jsou například revmatologové, ortopedi a chirurgové. Léky jsou někdy předepisovány také k úlevě od bolesti.
Další formy léčby – také v kombinaci s ortézami a bandážemi – jsou fyzioterapie a cvičení, které je třeba provádět každý den. Studené zábaly nebo speciální terapie chladem mohou zmírnit bolest. V některých případech může pomoci operace, např. odstranění vnitřní výstelky kloubu nebo nahrazení postiženého kloubu umělým.
Promluvte si se svým lékařem o tom, která terapie je pro vás vhodná.