Artróza

Pojem osteoartróza (opotřebování kloubů) se používá k označení jedné z nejčastějších chorob opěrného a pohybového systému.

Degenerace kloubů při artróze

Kloub, který se opotřeboval víc, než by měl, poškodil ochrannou vrstvu, chrupavku a někdy i kostní anatomii. Tento stav se vyskytuje především u rukou, ramenních, kolenních nebo kyčelních kloubů.

Po delším odpočinku se klouby mohou cítit nehybné a chvíli trvá, než se opět rozpohybují. Naopak bolest se může objevit i po delším pohybu nebo delším cvičení.

Pokud se bolest v těchto situacích objevuje často, může to být známkou opotřebení kloubů vedoucího k osteoartróze, která může být typickým příznakem stárnutí. Její výskyt se zvyšuje po dosažení středního věku. Ve většině případů jsme své klouby poškozovali a/nebo přetěžovali po mnoho let. Příliš malé používání kloubů je však také poškozuje a jde o to dosáhnout správné rovnováhy mezi zátěží a odpočinkem.

Jakmile začne artróza, existují způsoby a prostředky, které vám pomohou ji zvládnout.

Příznaky a varovné signály

Prvním znakem artrózy může být bolest kloubů. Obvykle se zhoršuje chladným, vlhkým počasím nebo počáteční fází zatížení kloubu. Obzvláště nepříjemné jsou náhlé pohyby.

Bolest v kloubu je typická pro artrózu. Bolest začíná pohybem. Bolest v koleni se například projeví, když vystoupíte z auta. Příznaky se zlepší, pokud v pohybu pokračujete, ale vrátí se po delším používání kloubu.

Lékaři tyto počáteční příznaky nazývají „startovací bolest“, bolest při zatížení nebo únavová bolest. Ale bez ohledu na to, jaké příznaky můžete mít, promluvte si o tom se svým lékařem. To vám dá jistotu a můžete se informovat o svých možnostech léčby.

Rizikové faktory a příčiny

Určitou roli hrají genetické predispozice. Nicméně existuje řada faktorů, které zvyšují riziko vzniku artrózy: patří sem nadměrné používání kloubů při výkonnostním sportu a předchozí poškození.

Významnou roli hraje také obezita. Snížení hmotnosti je velmi důležitou součástí léčby.

Trvalé abnormální zatížení kloubu v důsledku zranění nebo deformací může vést také k artróze. Například vrozená deformita kyčle (CDH) často způsobuje artrózu kyčle. Dalšími příčinami jsou onemocnění nebo úrazy, které trvale deformují kloub (posttraumatická osteoartróza).

Prevence

I malé změny v každodenních návycích mají na klouby pozitivní účinky a citelně jim ulevují.

Obecné pravidlo pro pacienty s osteoartrózou zní: „pohyb ano – zatížení ne“

Pacienti s osteoartrózou by se měli volně pohybovat – doporučuje se cyklistika, plavání a severská chůze. Nemocný kloub při mírné sportovní aktivitě stále produkuje živiny a maziva. Dostatečný pohyb a zdravá strava také pomáhají snižovat nadváhu.

To snižuje riziko dalšího poškození kloubů. Měli byste se snažit o BMI (BMI = index tělesné hmotnosti) <30.

Léčba artrózy

Kromě cvičení, fyzikální terapie a léků je důležitým prvkem úspěchu funkční léčba: ortotická podpora zmírňuje napětí v postiženém kloubu.

Vyhněte se jednostrannému přetěžování

Ortézy mohou pomoci předcházet jednostrannému přetěžování způsobenému biomechanickou kompenzací, např. bolest levého kolena způsobující bolest pravého kotníku nebo kyčle.

Ortézy a bandáže mohou zároveň zlepšit propriocepci, což je vnímání vlastního těla v prostoru. Snižují riziko poranění, chrání kloub a zpomalují degeneraci chrupavky.

Léčba bandážemi nebo ortézami by měla být kombinována s jinými léčebnými postupy. Ústřední roli hraje například fyzikální terapie, kinezioterapie a masáže.

Ortézy a bandáže podporují pohyblivost a krevní oběh v postižených kloubech. Protizánětlivé léky proti bolesti a jiné léky mohou být krátkodobě účinné proti zánětlivým epizodám.

Léky, které se užívají, závisí na typu artrózy a závažnosti bolesti.

Klein, Dr. med. Christoph (2014): Orthopädie für Patienten. Medizin verstehen. Poznámka: Verlag Michels-Klein

Byly pro Vás tyto informace užitečné?