Bolesti zad během těhotenství

Jak těhotenské bříško roste, bolí vás spodní část zad. Co dělat?

Bolest dolní části zad během těhotenství

V průběhu těhotenství se mění vaše tělesná hmotnost, těžiště a míry. Změna rozložení hmotnosti může vést k  bolestem zad v oblasti bederní páteře. Hormonální změny, zejména v souvislosti s přípravou na porod, způsobují také uvolnění vazů, které stabilizují pánev. To může vést k dalším bolestem v oblasti stydké symfýzy (symfyzární bolesti), stejně jako k bolestem zad a nestabilitě pánve.

Bolest zad: stálý společník v těhotenství

Bolest zad je jednou z nejčastějších potíží během těhotenství a obvykle vrcholí mezi 24. a 36. týdnem. Projevuje se zejména při vstávání, předklonu a oblékání či svlékání. Bolest zad provází těhotné ženy po celý den – a může ovlivnit i noční spánek. Dlouhé sezení je často vnímáno jako nepříjemné, proto by si nastávající maminka měla při cestování autem na delší vzdálenosti dělat pravidelné přestávky a také častěji měnit polohu sezení a plánovat si odpočinek.

Bolesti zad v těhotenství by měl vždy vyšetřit lékař

V případě pokročilého těhotenství se jako bolest zad mohou projevit děložní kontrakce, překrvení močových cest nebo tlak hlavičky dítěte na citlivé nervy. Těhotné ženy by si proto měly vždy nechat bolest zad vyšetřit lékařem.

Ženská anatomie: náchylná k bolestem zad – zejména během těhotenství

Ženy jsou díky své tělesné stavbě náchylnější k bolestem zad než muži. Problémy se zády, které se vyskytly před těhotenstvím, se během těhotenství obvykle prohlubují.

Fyzické změny během těhotenství, které mohou způsobit bolesti dolní části zad

  • Hormonální změny: V rámci přípravy na porod zajišťují hormony uvolnění šlach a vazů v pánevní oblasti – to se týká zejména meziobratlových plotének, sakroiliakálních kloubů a stydké symfýzy (uvolnění symfýzy). Tím se snižuje stabilita pánevního kruhu a dolní části zad.
  • Posun těžiště: Čím více dítě roste, tím více se těžiště těla posouvá dopředu a změna držení těla vede k bolestem zad.
  • Přírůstek hmotnosti: Zvyšující se hmotnost během těhotenství přirozeně více zatěžuje kosti, klouby, svaly a šlachy.

Co dělat proti bolestem zad v těhotenství?

  • Těhotenská cvičení: Těhotenská cvičení, například ve vodě, stabilizují a posilují záda a pánev.
  • Fyzioterapie a manuální terapie: Pomáhají zmírnit nepříjemné pocity.
  • Vzpřímený postoj: Při každodenních činnostech se snažte udržovat vzpřímený postoj, abyste se vyhnuli nesprávnému držení těla. To může způsobovat i zhoršovat bolesti zad. Úlevu při spánku na boku může v noci přinést speciální polštář mezi koleny.

Úleva a stabilizace díky těhotenskému pásu

Nestabilita pánve vede především k bolestem v pánevním pletenci, a to jak vpředu na symfýze, tak vzadu na obou sakroiliakálních kloubech (= klouby mezi křížovou kostí a kyčelní kostí). V některých případech může bolest v sakroiliakálních kloubech vyzařovat do bederní páteře.

Existují speciální podpůrné pásy, které odlehčují bederní páteři, snižují posun těžiště vlivem rostoucího břicha a zmírňují bolesti zad. 

Po těhotenství je také důležité zregenerovat tělo.

Co dělat, když bolesti zad přetrvávají i po těhotenství?

V případě, že bolesti zad přetrvávají i po porodu, berte je vážně. Popište své příznaky lékaři. Ten vám poradí, jaké jsou terapeutické možnosti (které závisí na příčině, typu a lokalizaci bolesti): od nošení bandáže nebo ortézy přes užívání léků nebo fyzioterapeutické cvičení až po chirurgické zákroky.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?