Vdovský hrb

Důsledkem pokročilé osteoporózy může být tzv. vdovský hrb. K tomu obvykle dochází v důsledku zhroucení páteře. Zvýšený předklon je spojen se znatelným zmenšením tělesných rozměrů pacienta.

Rychle najděte to, co hledáte:

Křivá záda: Osteoporóza může vést ke kyfotickému posunu zad

Především ženy po menopauze a starší ženy mohou být postiženy kulatými zády způsobenými osteoporózou. Abnormální a výrazně křivá hrudní páteř (hyperkyfóza) je z tohoto důvodu označována jako "vdovský hrb".

Hrbení je nejen velmi bolestivé, ale způsobuje také posun těžiště těla dopředu. Patologická kyfóza (v tomto případě zvýšený sklon hrudní páteře dopředu) mění statickou rovnováhu těla a zvyšuje tendenci ke kolébání. To může vést k vyššímu riziku pádu.

Kromě toho může mít za následek sníženou funkci plic, což může ztížit dýchání.

Příčiny hrbení souvisejícího s osteoporózou

Snížená hustota kostí způsobená osteoporózou může vést ke vzniku vdovského hrbu, zejména u žen, které prodělaly hormonální změny související s menopauzou.

Zjistěte více o příčinách osteoporózy

Při osteoporóze dochází ke ztrátě hustoty a stability kostí. Osteoporotické zlomeniny se vyskytují zejména v oblasti páteře. V důsledku toho se mohou obratle propadat dolů. Tomuto jevu se říká osteoporotická kompresivní zlomenina obratlů, která může vést ke vzniku vdovského hrbu.

Příznaky a projevy hrbení

Příznaky hrbu jsou viditelně zvýšené zakřivení hrudní páteře (hyperkyfóza) a chronické bolesti zad. To je způsobena především změnami statické rovnováhy, které dlouhodobě ovlivňují celou páteř. Zvýšená kyfóza může vést ke zkrácení, ztvrdnutí a ztuhnutí svalů a šlach. Pokud se bolesti zad objeví náhle, lékař mimo jiné zváží akutní zlomeninu obratle. Přesnou diagnózu pomůže stanovit rentgenové vyšetření.

Obrázky vývoje shrbených zad (kyfóza)

Lze předejít hrbení způsobenému osteoporózou?

Každý může udělat něco pro prevenci osteoporózy, a tedy i vdovského hrbu: Důležitými faktory jsou pohyb, svalový trénink a strava obsahující vápník v prvních letech života pacienta.

Terapie na shrbená záda

Shrbená záda způsobená osteoporózou se léčí podle směrnice S3 pro profylaxi, diagnostiku a terapii osteoporózy.1

Pacienti se často zajímají o to, jak se mohou zbavit vdovského hrbu pomocí cvičení. Pokud je osteoporóza natolik pokročilá, že se vdovský hrb začal tvořit, deformaci páteře již zpravidla nelze plně korigovat.

V některých případech však lze vhodným školením dosáhnout mírného zlepšení. Cvičení na míru mohou přispět k tomu, aby se hrb nezhoršoval. Ortézy, které podpírají páteř (viz níže), navíc pomáhají udržet vzpřímené držení těla během dne.

Který lékař léčí shrbená záda?

Prvním kontaktním místem by měl být váš praktický lékař. Ten vás doporučí k ortopedovi, který se zabývá léčbou osteoporózy.

Produkty z medi: Rovná záda navzdory osteoporóze se zádovými ortézami Spinomed

Ortézy na záda Spinomed, které narovnávají páteř, jsou zdravotnickými pomůckami, které působí proti vdovskému hrbu a mohou pomoci dosáhnout rovných zad: Jako součást léčby osteoporózy vyvinuté lékaři v souladu s příslušnými směrnicemi aktivují zádové svaly a mohou snížit úhel kyfózy (úhel hrbu). Díky inovativnímu systému pásů princip biologické zpětné vazby neustále nabádá uživatele k udržení vzpřímeného držení těla.2,3

 

Zdroje:

1 Prophylaxe, Diagnostik und Therapie der Osteoporose bei postmenopausalen Frauen und bei Männern. Leitlinie des Dachverbands der Deutschsprachigen Wissenschaftlichen Osteologischen Gesellschaften e.V. 2017. Online veröffentlicht unter: https://www.awmf.org/uploads/tx_szleitlinien/183-001l_S3_Osteoporose-Prophylaxe-Diagnostik-Therapie_2019-02.pdf (Letzter Zugriff 08.11.2021).

2 Pfeifer M et al. Die Wirkungen einer neu entwickelten Rückenorthese auf Körperhaltung, Rumpfmuskelkraft und Lebensqualität bei Frauen mit postmenopausaler Osteoporose. Eine randomisierte Studie. Am J Phys Med Rehabil 2004;83(3):177-186.

3 Pfeifer M et al. Die Wirkungen von zwei neu entwickelten Rückenorthesen auf Rumpfmuskelkraft, Körperhaltung und Lebensqualität bei Frauen mit postmenopausaler Osteoporose. Eine randomisierte Studie. Am J Phys Med Rehabil 2011;90(5):805-815.

 

Byly pro Vás tyto informace užitečné?